Žáků, ale i rodičů, kteří navštívili letošní podzimní burzy škol v Jihočeském kraji, byl rekordní počet. Více jak 6700 návštěvníků se zajímalo o to, jaké studijní obory nabízí školy v jejich blízkém, ale i vzdálenějším okolí. Tento rok je silný i z pohledu žáků, jež budou na střední školy podávat své přihlášky. Přitom i přes blížící se termíny, je řada z nich stále nerozhodnuta, kterou školu a obor si vybere. 73 % dotazovaných žáků se setkalo na burze se školou, která je zaujala a doposud o ní nevěděli. Zájemci mají nyní možnost navštívit až do soboty 5. 11. 2022 výstavu Vzdělání a řemeslo na Výstavišti v Českých Budějovicích. Tím však letošní přehlídky škol nekončí. Již v lednu uspořádá Jihočeská hospodářská komora Burzu škol online.
Burzy škol na jihu Čech přilákaly rekordní počet návštěvníků. Zájem žáků o informace pro rozhodování o vlastní budoucnosti roste už i u nižších ročníků
„Letošní Burzy škol, které každoročně na podzim pořádáme, nás překvapily hned v několika ohledech. Za prvé jsou to samotní žáci, kteří stále více projevují zájem o informace, a především se chtějí významně podílet na rozhodování o vlastní budoucí profesi. Letošní ročník také potvrdil, že na střední školy budou v příštím roce vstupovat silné ročníky. Aktuálně bude podávat přihlášky na střední školy přes 6200 žáků devátých ročníků jihočeských základních škol. To je přibližně o 500 žáků více než v předchozím roce. A v neposlední řadě jsou to rodiče, kteří nás velmi mile překvapili. Právě oni jsou oporou dětí při volbě oboru a školy a letos jich na naše burzy zavítalo opravdu hodně,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory s tím, že nedoprovázeli pouze deváťáky, ale i žáky nižších ročníků, které volba střední školy čeká teprve v následujících letech.
Letošní Burzy škol, které pořádá Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery, nabídly celkem 9 zastávek v rámci Jihočeského kraje. Zájemci o nabídku středních škol se tak mohli v blízkosti svého bydliště seznámit nejen s nabídkou škol, ale také si ověřit, zda je studium na dané škole kvalitní a co se zde žáci naučí. Ve všech devíti městech totiž nechyběly praktické ukázky a účastnili se jí samotní žáci, kteří obory studují.
„Na škole jsem moc spokojený, myslím, že jsem si vybral dobře. Našel jsem si spoustu kamarádů a učitelé jsou taky fajn,“ říká Ondra M. ze Střední odborné škola strojní a elektrotechnické Velešín. „Tenkrát mi při rozhodování pomohla v devítce návštěva burzy, díky které jsem si vybral nejen obor, ale i školu,“ doplňuje Ondra. Kristýna V. ze Základní školy a Mateřské školy Dobrá Voda u Českých Budějovic, která navštěvuje teprve sedmou třídu, se po střední škole začala poohlížet s předstihem: „Na burze se mi asi nejvíc líbí ukázky, které předvádějí studenti oborů. Zaujala mě Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České v Českém Krumlově. Vždycky mě bavilo malovat, ale nenapadlo mě, že bych mohla na nějakou takovou školu jít, a až budu dospělá se i malováním či něčím podobným živit,“ říká Kristýna V. Její volbu doma podporují.
Z průzkumu Jihočeské hospodářské komory, do kterého se zapojilo téměř 100 žáků z navštívených burz škol vyplývá, že 57 % žáků se při výběru střední školy a studijního oboru rozhoduje dle sebe. Nejdůležitějším kritériem výběru školy je pro ně to, aby je studovaný obor bavil (73 % žáků). Dalšími důležitými aspekty, které žáci uváděli, jsou kvalita školy, vzdálenost od bydliště a uplatnitelnost oboru. Žáci přitom preferují více odborné školy, 61 % z nich plánuje jít na střední odbornou školu, 23 % je rozhodnuto o studiu gymnázia a 8 % by si rádo zvolilo učební obory. Maturitní zkouška je zároveň důležitá pro devět z deseti žáků. Velký vliv při volbě oboru a školy má pro 30 % žáků také názor rodičů, kteří jim s výběrem školy pomáhají. Že jsou akce typu burzy škol na místě svědčí i to, že až 86 % dotazovaných žáků na burzách stále není plně rozhodnuto o své škole. „Burzy škol letos splnily svůj účel. Samotní žáci s nimi byli spokojeni. A co nás těší nejvíce, 73 % žáků se setkalo na burze se školou, která je zaujala a doposud o ní nevěděli,“ hodnotí letošní burzy Luděk Keist.
Burzy, které letos odstartovaly 4. října navštívilo více jak 6700 návštěvníků, a to ve Vimperku, Třeboni, Kaplici, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Táboře, Strakonicích, Písku a Prachaticích. Téměř třetina návštěvníků byla z řad rodičů a dětí. Ti zpravidla přicházeli v odpoledních hodinách. Rostoucí návštěvnost zaznamenaly stánky odborně zaměřených škol. Zvyšující se poptávka nejen o odborné střední školy vede také k větší angažovanosti firem, které spolupracují se středními školami a vychovávají si tak budoucí zaměstnance. Tato spolupráce je však oboustranně prospěšná, neboť žákům přináší kvalitní odborný výcvik. Zájem však výrazně neopadá ani u škol se všeobecným vzděláním.
Burzy škol zatím hospodářská komora neukončuje. Již třetím rokem organizuje Jhk její online podobu. Pro tento ročník jej plánuje na začátek příštího roku v termínu od 17. do 19. ledna 2022. Podrobnosti o připravované burze škol online mohou zájemci sledovat na portále Jihočeské hospodářské komory www.burzyskol.cz.
Milada Petrů, ředitelka oblastní kanceláře Jhk v Jindřichově Hradci potvrzuje, že letošní ročník byl v Hradci jeden z nejvíce navštěvovaných: „Na burze vystavovalo celkem 55 škol a 5 firem. Nejen, že byl velký zájem ze strany vystavovatelů, které jsme bohužel museli nakonec z důvodu kapacit i odmítat, ale velmi hojná účast byla i ze strany základních škol a rodičů.“ Ti, kteří nestihli burzy škol v jednotlivých městech, mají nyní až do soboty 5. 11. 2022 šanci se seznámit s nabídkou škol v rámci výstavy Vzdělání a řemeslo. I zde se totiž prezentují jednotlivé školy a často i firmy, které jednotlivé obory podporují. Chybět na výstavě nebude ani Jihočeská hospodářská komora. „O volbu povolání se dlouhodobě zajímáme a podporujeme jak vybrané obory vzdělávání, o které je z hlediska uplatnění na trhu práce velký zájem, tak i samotný výběr střední školy. Zájemci, kteří potřebují poradit v otázkách, jak se při výběru střední školy rozhodovat, mohou navštívit náš stánek, kde naši kolegové z Jhk budou mít k dispozici online testovací kariérový nástroj, databázi středních škol a oborů, ale také zábavné ukázky z řemesel či digitálních technologií. I to mohou být totiž obory, které přinesou mladým lidem radost a profesní uplatnění,“ dodává závěrem Luděk Keist.
Galerie
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Moderní technologie pomáhají školám zvyšovat digitální kompetence žáků. Oblíbený je 3D tisk i programovatelní roboti
Že výuka může zároveň bavit i vzdělávat, potvrzují mnohé školy, které čím dál častěji do výuky zapojují moderní technologie. Digitální kompetence totiž budou povinnou součástí výukových osnov již na z...
133 ze 135 absolventů doporučuje Soutěž & Podnikej dalším středoškolákům. Spuštění 7. ročníku podpořil i Mikýř
Se začátkem školního roku spustil program Soutěž & Podnikej přihlašování do 7. ročníku. Studenti středních škol si mohou vyzkoušet práci na vlastním nápadu a osvojit klíčové klíčové, například prezent...
Zájem žáků o učební obory se zvyšuje. Šikovní absolventi naleznou práci už při studiu
Zájem o učební obory v Jihočeském kraji roste a šikovní absolventi si dle slov předsedy Jihočeské hospodářské komory Miroslava Dvořáka najdou práci už na škole. I přesto jsou však mladí absolventi ško...